Bizi Arayın: 0 212 872 24 92
Pilates Akademi Beylikdüzü, Haritada bul
 

İleri Yaşlar İçin Pilates

Pilates ile kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sıhhati artırmak amacı ile geliştirilen egzersizler bütünüdür. Fiziksel sağlık sistemi olan Pilates ile omurga desteklenir, bedenin dengeli tutulması sağlanır.Sizi daha sağlıklı bir vücut, zinde bir hayat ve yaşam kalitenizi artırmak için size özel uygulanacak olan Pilates derslerimize davet ediyoruz...

Pilates ile vücut esnekliğinizi arttırabilir ve size rahatsızlık veren eklem ağrıları gergin kaslar dirençsiz bir bedeni sağlıklı ve kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Gelişimle birlikte fiziksel olarak güç hareketler, gergin eklemler ve esnekliğini yitiren kaslardan dolayı rahat bir bedene sahip olamayabilirsiniz. Örneğin pasif jimnastik, kas burkulması, ağrılı eklemler, gergin vücut sistemi ve organların bozulmasına yol açtığı için ileri yaşlarda uygulanamaz.Fakat pilates ile uygulanacak olan kontrollü ve doğru alınan etkin nefes çalışmaları ile egzersizlerimizden faydalanabilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Yaşama yıllar değil,
Yıllara yaşam katın...

Bulgular; Fiziksel aktivitenin bir tedbir olduğunu destekliyor!

Beylikdüzü Pilates Akademi

Menopozda Pilates

Pilates faydaları orta yaş ve ilerisinde ve özellikle menopoz boyunca yararlıdır. Kırk beş ve elli beş yaş arasında ortaya çıkan bu süreç hormonsal farklılıklara, ruhsal kararsızlıklara ve fiziksel değişikliklere yol açar. Bu fiziksel belirtiler sıcak basması, yüksek kan basıncı, göğüs ağrısı, baş ağrısı, obezite ve uykusuzluktur. Vücudun soğuğa ve enfeksiyonlara; özellikle de idrar enfeksiyonlarına karşı daha hassas olması bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Diğer fiziksel değişiklikler diyabet, osteoporoz başlangıcı ve genel bir ağırlaşmadır. Öfke hissi, depresyon, kaygı, özgüven eksikliği ve tatminsizlik bu değişim sürecinde olağandır.

Düzenli çalışma fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın korunmasına yardımcı olur. Menopoz döneminde düzenli çalışma hormonları dengelemeye, kilonun kontrol altında tutulmasına ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına belirgin bir biçimde katkıda bulunur.

Orta yaştan ileri yaşlara bedensel değişim pek çok yeni sorunu beraberinde getirir. En önemlisi, hassaslaşan kemikler, yavaş metabolizma, zayıf dolaşım, dalgınlık ve genel koordinasyon eksikliği gibi durumların doğurduğu fiziksel zayıflıkta artıştır.Bu aşamada pek çok değişiklik gerekir. Daha sonra kan dolaşımını ve sağlıklı sinir sistemini korumaya yardımcı olan pozisyonların daha az çaba ile gerçekleşmesine olanak sağlayacak desteklerin çok büyük faydaları vardır. Desteklerin kullanımı, vücudun ayrıca geniş ve tam bir biçimde rahatlamasını sağlar. Bu aşamada, pilatesin amacı her zaman olduğu gibi denge ve uyumu sağlayan hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı korumaktır.

Ağrının azalmasına yardımcıdır. Obezite, diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemiyi olumlu olarak etkiler..

Reaksiyon zamanını azaltır
Kas kitlesini arttırır
Kemik kitlesini arttırır
Mental zindelik sağlar
İmmün fonksiyonları düzeltir
Ağrının azalmasına yardımcıdır
Kırık riskini azaltır
Obezite, diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemiyi olumlu olarak etkiler.

Egzersiz Türleri

Pilates Egzersizleri : İzometrik ve izotonik hareketleri birleştiren bir egzersiz çeşididir. Kasları germe ve solunum ile birlikte yapılan Pilates gövde kaslarını güçlendirir, eklem mobilitesini, denge ve koordinasyonu artırır.

Pilatesi çoğumuz ilk olarak fitness-pilates olarak tanıdık: 1920’den 1950’ye kadar dansçılar için egzersiz formunda, fitness endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamıştır. Son zamanlarda bilimsel toplulukların ilgisini çekmiş ve klinik (terapatik) pilates ile ayrı akış ile yaralanmaların önlenmesi ve tedavisi amaçlı rehabilite edici olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. 1990’lı yılların başlarında fizyoterapistler tarafından özellikle Avustralya olmak üzere kliniklere rehabilite edici olarak kullanılmaya başlanarak fitness sektöründen sağlık sektörüne doğru kaymıştır.

Klinik Pilates Tedavi Olarak Kullanılabilmektedir

Omurgamızı korse gibi sarıp destekleyen temel kaslarımız çalışan üzerine egzersiz ve nefes programıdır. Klasik (fitness, geleneksel) pilatesten farkı, kişinin omurga sağlığını korumak ve mevcut olan hastalıklarını ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi olmasıdır.

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Pilates

Hepimiz yaşamımızın bir döneminde iskelet ve kas sistemimizde oluşan problemlere maruz kalıyoruz. Pilates omurgamızın sağlıklı olmasını ve vücudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlıyor.

Pek çok omurga hastalığı (bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz vb.), duruş bozuklukları ve buna bağlı ağrılar), osteoporoz, diz sakatlanmaları(menisküs, önçapraz bağ problemleri), ortopedik ameliyatlar sonrası, kuvvetlendirme, idrar kaçırma (inkontinans) sorunlarında kişiye özel programlanarak güvenli ve etkin bir tedavi amacı ile kullanılabilinir.

Ağır egzersizin sakıncalı olduğu kalp rahatsızlıkları, osteoporoz ve romatizmalı hastalarda yine fiziksel kuvveti artırmak için uygun bir tedavi programıdır.

Pilatesin Her Türlüsü Bilinçli Yapılmalıdır

Bu tedavi programı kişiye özeldir. Programlar, bu konuda pilates kursunu tamamlamış, egzersiz programını kişinin fiziksel rahatsızlığına uyarlaması açısından fizyoterapist eşliğinde uygulanmalıdır. Yanlış yapılması ve yanlış kişilerce yapılması ciddi zararlar verebilir. Örneğin bazı insanlar televizyonda izlediği kişiyle aynı fiziksel performansı gösterebileceğini düşünüp kendini zorlayarak sakatlanabiliyor.
.

Kişi Pilatesin Kendisine Zararlı Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilir?

Hasta, kendisinde bu tip bir sporu yapmaya engel bir durumunun olup olmadığını ve kişinin özellikle dikkat etmesi gereken, bir rahatsızlığının olup olmadığını ortopedi uzmanına başvurarak öğrenmelidir. Ayrıca pilatesin kişinin tespit edilen rahatsızlığına göre, egzersiz programının kişiye özel fizyoterapisti tarafından programlanması gerekir.

Orta ve İleri Yaşlarda Spor

Sporun yaşlı kişiler üzerindeki yararlı etkilerinin bu kadar net ve geniş olmasına karşın, ne yazık ki sportif aktivitelerini ileri yaşlara kadar sürdürebilen insan sayısı çok azdır. Batı toplumlarında bu oran % 5 kadar bildirilirken, ülkemizde daha da düşüktür. Belirli bazı prensiplere uyarak yapılan sportif aktiviteler yaşlanmanın olumsuz etkilerini giderebileceği gibi, yaşama bir boyut daha eklemiş olacaktır.

Orta ve İleri Yaşlarda Spor Yapanların Uyması Gereken Prensipler
Yaşlı kişilerin yaptıkları sporda bazı farklılıklar ve uyulması gereken prensipler olması doğaldır. İleri yaşlarda yapılacak sporlar yarışma amacına dönük olmamalı, severek yapılabilecek ve fazla yormayacak aktivitelerden seçilmiş olmalıdır. Kısa kısa aralıklar vermeye uygun, topla yapılan sporlar ileri yaşlar için tercih edilmeli, buna karşılık nefes tutmayı gerektiren hareketlerden kaçınmalıdır.

Amerika’daki Fiziksel Uyum ve Spor Konseyi, ileri yaşlarda sportif aktivitelerdeki prensipleri şu şekilde sıralamaktadır:

1. Uygulanan egzersiz, kişinin bedensel kapasitesine uygun olmalı, yorulmadan yapılabilmelidir.
2. Performans artışı, ancak iş yükünün giderek artması ile mümkün olduğundan, egzersiz planı bu amaca yönelik olmalıdır.
3. Egzersiz, planlı ve devamlı bir şekilde yapılmalıdır. Antremanların kesilmesiyle, olumlu etkiler kısa zamanda kaybolacağından, egzersiz yapmak alışkanlık hâline getirilmelidir. Antreman şeklinin bu alışkanlığın kazanılmasına yardım edecek nitelikte, kolay uygulanabilir olmasına dikkat edilmelidir.
4. Hareketsiz bir yaşam süren kişilerde, olumsuz psikolojik faktörler giderilmeye çalışılmalıdır.
5. Mümkün olduğu kadar büyük kas kitlesini içeren dinamik hareketler tercih edilmelidir.
6. Egzersizler kişinin zevkine ve yeteneğine uygun olan faaliyetleri içermelidir.
7. Egzersiz yükü, hafiften başlayıp giderek artacak şekilde düzenlenmelidir.

Egzersizin Yoğunluğu; Orta ve ileri yaştaki kişilerin spor yaparken ön planda tutulması gereken faktör, dayanıklılığın artmasıdır. Kuvvet çalışmaları payının fazla olmaması gerekir. Ortalama bir değerlendirmeyle dayanıklılık antremanları çalışmaların % 70'ini; esneklik antremanı % 20’sini ve kuvvet antremanı % 10'unu kapsayacak şekilde olmalıdır.

Egzersiz şiddetini belirlemede en önemli nokta doz-yanıt ilişkisidir. Doz, antremanın yükü olup üç öğesi vardır: 1) Egzersizin şiddeti, 2) Süresi, 3) Sıklığı.

Tıklayın ve bize Ücretsiz SMS gönderin.

İletişim BİLGİLERİ:

Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulv.  
No:3(Medicana Hastanesi Çaprazı) BeyCity Çarşı Kat:1 D:78 Beylikdüzü, İstanbul
Tel: 0 212 872 24 92
Tel: 0 532 262 89 81