Bizi Arayın: 0 212 872 24 92
Pilates Akademi Beylikdüzü, Haritada bul
 

MatWork Pilates

Hepimiz sağlığımız bozulana kadar, bedenimizin ve sağlığımızın farkındalığını tam anlamıyla önemsemeyiz. Malesef bu nedenle de sağlığımızı koruyucu önlemler almaktan çok, hastalandıktan sonra tedavi yöntemlerine başvururuz. Oysa bedenimizi dinlemeli, onun değerini bilmeli, sinyaller vermesini beklememeliyiz.
Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız sorusunun cevabını hepimiz biliriz aslında; dengeli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz, spor yapmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak v.s. Beslenmemizde dikkat etmemiz gereken en önemli şey, tek tip beslenmeden uzak durmak, her besin grubundan tüketmek( protein, karbonhidrat, kalsiyum v.s) ayrıca hergün iki porsiyon taze meyve ve sebze tüketimidir. Bio-ritmimizi (vücut dengemizi) korumak için aynı saatlerde uyumak ve uyanmak da önerilmektedir.

Düzenli spor veya egzersiz yapmak da bedenimizin ve ruhumuzun zindeliği için gereklidir. Günümüzde spor yapmak sanki zayıflamak için veya daha güzel karın ve basen kasları için gerekliymiş gibi gösterilmektedir. Oysa öncelikli olan sağlam bir vücuda sahip olmaktır, daha ince ve estetik görüntü zaten bunu takip edecektir. Spor deyince akla ille de koşmak, yüzmek, aletli cimnastik yapmak gelmemeli. Pilates ve yoga gibi vücudun esnekliğini sağlayan, duruşu düzelten egzersizleri içeren spor dalları da mevcut. Genellikle fittness salonlarında dış kasları çalıştıran egzersizler yaptırılmaktadır, bu da arz talep nedeniyle, geniş omuzlar, baklava karın isteyen birilerine hizmet verilince, buna yönelik çalışmalar yaptırılmaktadır.

Aslında zayıf olan kasları güçlendirmek yerine, zaten güçlü olan kasları daha da güçlendirip kütlesini büyüterek atletik görünme çabasıdır bu. Pilatesde ise iç karın kasları, omurga öncelikli olarak çalıştırılan bölgelerdir. Çünkü gündelik yaşamda yanlış pozisyonlar, sürekli tekrarlanan aynı tip hareketler, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, omurganın düzgün duruşunu bozmakta, bazı az kullandığımız kaslarımızın güçsüzleşmesine , küçülmesine ve esnekliğini yitirmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle boyun, bel ve sırt ağrıları da sıklıkla yaşanmaktadır. Yaş ilerledikçe de duruş bozuklukları ( kamburluklar v.b) oluşmaktadır. Bu sebeple pilates gibi egzersiz yaklaşımlarını koruyucu sağlık hizmeti olarak düşünebileceğimiz gibi, aslında bir fizyoterapi olan pilatesi duruş bozuklukları, boyun ve bel fıtığı başlangıçlarında, tedavi amaçlı da uygulanabilir.

Sonuç olarak pilatesin kurucusu Joseph Pilates’in de dediği gibi;

“Fiziksel iyi hissetmenin,mental rahatlıgın, ruhsal barışın kazanımı ve zevki, sahibi için paha biçilmezdir.”

Biz Pilates Akademi de Herhangi bir üyelik satın almadan özel olmanın keyfini çıkartmanızı, eğitmenle birebir çalışma ayrıcalığını yaşamanızı sağlıyoruz.

Beylikdüzü Pilates Akademi

Pilates ve Nefes

Nefes; solunum sistemi çalışması ile akciğerlerimize aldığımız ve dışarı verdiğimiz havadır. İnsan doğduktan birkaç saniye sonra nefes alıp vermeye başlar ve nefes alış-verişlerimiz çalışırken, uyurken yaşadığımız sürece devam eder.
Solunum sistemi bilinç dışı çalışmakla beraber istemimizle kontrollü bir şekilde de nefes alış verişlerimizi düzenleyebiliriz. Örneğin stres atma teknikleri arasında, nefese odaklanma büyük önem taşır çünkü zihnimiz nefes alış verişlerimize odaklandığında boşalmış, başka şeyler düşünmekten uzaklaşmış olacaktır ve bu şekilde sadece bedenimiz ile zihnimiz arasında bir bağ oluşacaktır. Ayrıca tüm egzersiz ve spor faaliyetlerinde de nefes önemlidir. Bunun nedeni ise kaslarımızı çalıştırıyor olmamızdır. Kaslar enerji harcar ve böylece vücudun oksijen ihtiyacı da artmış olur. Vücudumuza fazla oksijen almanın yolu ise iyi boşaltılmış akciğerlerdir. Bu da yavaş uzun sürede, göğüs kafesi küçültülerek verilen nefes ile sağlanır.
Pilateste de nefes büyük önem taşır ve pilates prensiplerinden biridir. Pilates nefesinde karın kaslarının da gücünden yararlanılır böylece karın bölgesi de sürekli aktif tutulmaktadır. Böylece diyafram nefesin büyük kısmını üstte akciğerlerde tutacak ve karın şişmeyecektir. Pilates hareketlerinde hareketi yönlendiren nefes gücüdür, hareketleri başlatan özellikle nefes verişidir. Çünkü nefes verişi daha kolay yönlendirilebilir ve kontrolü de kolaydır. Hareketin kademesine göre nefesimizi veriş süremizi ve gücünü de bel+ebiliriz. Örneğin iki birimlik bir hareket için iki birimlik güçte nefes kullanırız. Daha çok güç gerektiren bir harekette de daha güçlü bir nefes verişi olacaktır.
Nefesin önemini platesin kurucusu Joseph Pilates’in şu sözleriyle özetleyebiliriz; ‘Akciğerlerin tamamen boşaltılması başlı başına bir sanattır ve maalesef bu son adım olan doğru nefes alıp vermek, en az anlaşılanıdır.’ J.H. Pilates

Pilates vücut şeklinizi, duruşunuzu ve kendinizi nasıl hissettiğinizi baştan aşağı değiştirir. Pilates sayesinde ağır programlar ve yorucu aletli egzersizlere gerek duymadan kusursuz bir vücuda sahip
olabilirsiniz.

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metotda; denge, nefes ve hareket bir bütünü oluşturur.

Kaslar güçlenir, esner ve özellikle iç karın kasları kuvvetlendirilir. Karın ve sırt bölgesi dengeli olarak çalıştırılarak vücudun üst kısmında sağlam bir yapı oluşturulur. Pilates egzersizleri ile kas yapısı,
yerçekimine dik olarak, uzunlamasına çalıştırılır. Kilo vermeseniz bile daha ince ve uzun görünürsünüz. Normal bedeninizden bir beden daha küçük kıyafetler artık üzerinize rahatça oturur.

Joseph Pilates, egzersiz sistemini şöyle tanımlar:
“Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve yirmi derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.”

Pilates MatWork (BASIC - ADVANCED)

Omurganın doğal duruş pozisyonunu koruyarak mat üzerinde sırt üstü, yüzüstü ve yan yatışlarla, küçük - büyük toplar ve elastik bantlar kullanılarak yapılan; kaslarınızın ince ve kuvvetli olmasını sağlayacağı gibi, doğru bir postüre de sahip olacağınız bir grup dersidir.
Çeşitli ekipmanlar kullanılarak, amacı ve zorluk dereceleri değiştirilerek advanced olarak da uygulanmaktadır.

Tıklayın ve bize Ücretsiz SMS gönderin.

İletişim BİLGİLERİ:

Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulv. 
No:3 (Medicana Hastanesi Çaprazı) BeyCity Çarşı Kat:1 D:78 Beylikdüzü, İstanbul
Tel: 0 212 872 24 92
Tel: 0 532 262 89 81